Zeneterápiás hangszerek
A zeneterápiában résztvevő hangszereket két csoportra osztjuk.
Emberi test hangszerei: hangszalag segítségével előidézett hang, egyéb testrészekkel való hangadás.
Környezeti anyagokból készített hangszerek: primitív, elemtentáris hangszerek, professzionalista hangszerek. A primitív és a professzionalista hangszerek egyaránt lehetnek sajátkészítésűek, vagy kész (gyári) hangszerek.
Az Orff-hangszercsalád
Az első elterjedt zenepedagógiai és zeneterápiás módszer, amelyet értelmi fogyatékos gyermekek fejlesztésére is alkalmaztak, Carl Orff nevéhez fűződik. Munkájához kizárólag ütős hangszereket használt - főként ritmus hangszereket - és nagy hangsúlyt fektetett a zenei önkifejezésre. Örömmel tapasztalta, hogy az aktív zenélés által gyakran csökkent a gyermekek mozgásos ügyetlensége, javult a beszédképességük, beszédmegértésük és csökkent a magatartási problémák száma is. Róla kapta nevét a harmadik csoport, az Orff-hangszercsalád.
Az Orff-hangszercsalád tagjai:
a) hangolatlan hangszerek: dobok, tamtamok, kongák, fadobok, csörgőkarika, csengős pálca, recés fa (guiró), kasztanyetta, rés-dobok, stb. Tam tam
Konga
Csengős pálca
Guiró
b) hangolt hangszerek: xilofonok, metallofonok, triangulumok - a méretbeli különbség miatt különböző hangúak, különböző hangú cintányérok, gongok, stb.
Xilofon
Metallofon